Сергій Рахманін про скандал в Міністерстві оборони: "Ми дали більше грошей, а закупили менше боєприпасів" (Відео)
Сергій Рахманін ділиться тим, як проходили зустрічі Комітету ВР з питань нацбезпеки

Засновник Ukrainian Witness та фонду "Повернись живим" Віталій Дейнега разом з Сергієм Рахманіним, народним депутатом та членом Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, обговорили в новому відео від "Українського свідка" конфлікт в Міністерстві оборони, зрив поставок зброї, ситуацію на фронті, можливу зупинку бойових дій, Курську операцію та проведення виборів в 2025 році.
"Зараз несеться скандал з Міністерством оборони, який вже вийшов далеко за межі оборонного відомства. Суспільство розділилось на тих, хто за одну чи іншу сторону, тому важливо розібратися, що дійсно відбувається і що нам з цим робити. На жаль, на повторення помилок запасу міцності у нас нема", – починає інтерв’ю Віталій Дейнега.
В кінці січня стало відомо про конфлікт в Міністерстві оборони між міністром та керівництвом Агенції оборонних закупівель (АОЗ). Насправді, вперше конфлікт виник ще влітку 2024 року, коли зірвався контракт з вітчизняним виробником снарядів і на фронт були поставлені браковані міни. Марину Безрукову, голову АОЗ, ще тоді звинуватили у некомпетентності. У вересні міністр оборони Умеров та його заступник Клименков попросили Безрукову залишити посаду і перейти у наглядову раду агенції. Вона відмовилась. На кінець 2024 року більшість контрактів, укладених АОЗ, виявилися простроченими. "Прийшло 11% від контракту. 4% від контракту. Навіть не половина", – розповідає Сергій Рахманін про ситуацію, яка склалася із закупівлею озброєння. – "Виходить, що ми дали більше грошей, а закупили менше боєприпасів".
Сергій Рахманін ділиться тим, як проходили зустрічі Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони та розвідки за участі Марини Безрукової. "На першому засіданні Безрукова сказала: "Я професійний закупівельник і мені байдуже, що закуповувати – електроенергію, зерно чи снаряди". Ми тоді трошки напряглись, бо знали, що це складний ринок. Ми обережно спитали: "Ви впевнені?" – розповідає Рахманін і додає, що закупівля зброї – дуже жорсткий бізнес. І до цього треба бути готовим.
"Безрукова по питаннях контрактів по виробництву снарядів на комітет приходила двічі. Атмосфера була не проста. Питання були непрості. Я практично не чув від неї аргументації… Уявіть непросте обговорення. Питання, аргументи. І десь через години півтори голова комітету не витримав і сказав: "Марина Володимирівна, може ви нарешті щось скажете?" Вона нічого не говорила. Якісь речі я вже потім узнавав із її інтерв’ю. А на засіданнях комітету вона обмежувалася невиразними фразами". Також Рахманін підтвердив, що на одному з секретних засідань, коли всі присутні мають здавати гаджети, у Безрукової побачили навушник з мікрофоном.
В інтерв’ю Рахманін приділяє багато уваги аналізу ситуації, що склалася і робить припущення, що АОЗ дбав більше про свою репутацію, ніж про ефективність закупівель. "Кінцева мета агенції – щоб снаряди були на фронті, а не щоб про тебе гарно написали антикорупціонери або дала премію якась громадська організація. Твоя ефективність вимірюється тим, скільки боєприпасів ти поставила", – каже Рахманін.
"З моєї точки зору було помилково призначати на пост міністра оборони і на пост керівника закупівельної організації людей, які взагалі, жодним чином, не були дотичні ні до сектору безпеки та оборони, ні до сектору оборонних закупівель. Має бути людина, яка має, по–перше, великий управлінський досвід, управління великими організаціями. Але в першу чергу – вона має розумітися хоча б в базових речах, не витрачати час на вивчення книжки, що, безумовно, гальмує процес", – підводить висновки нардеп, вважаючи, що мають піти з посади і Безрукова, і Умеров.
Ситуацію на фронті Сергій Рахманін описує як не катастрофічну, але драматичну. Перша проблема – це боєздатність, тому що рівень мобілізації не відповідає рівню тих задач, які стоять перед силами оборони. Друга – це рівень підготовки людей, яких мобілізують, їх мотивація і здатність виконувати бойові задачі; це те, що називається стійкістю. Третій момент – це певний рівень зневіри. Наступне – це складна зовнішня ситуація, недостатня допомога, яка надається нашими партнерами і їх втома. Це все відображається на атмосфері всередині сил оборони і на тому, що відбувається безпосередньо на полі бою.
На думку Сергія Рахманіна, в разі, якщо Трамп зупинить допомогу, інерція все ж таки збережеться і запасу міцності на якийсь час нам вистачить. Мова йде про місяці. Взагалі можна наразі говорити про перспективу розвитку подій на півроку, не більше. І в цій перспективі, впевнений Рахманін, до оборони великих міст України не дійде. Також депутат впевнений, що приблизно влітку буде оперативна пауза, і вона станеться до того, як ворог зможе просунутись до Краматорську та Слов’янську.
Сергій Рахманін висловив свою думку і про Курську операцію. Він говорить, що ніхто не доводив до комітету кінцеву мету операції, і це правильно. Судити про її ефективність складно. Але він впевнений, що була переоцінка спроможностей власних сил і недооцінка сил противника.
Щодо виборів в цьому році Сергій Рахманін відповів: "Це важко уявити, але вони можливі. На жаль. І на жаль тому, що їх об’єктивно неможливо провести". Про заморозку фронту в 2025 році він сказав прямо: "Теоретично можливо, але малоймовірно". Порівнюючи війну з шаховою партією, Сергій бачить Україну не в ролі пішака або дошки, на якій відбувається гра, а вважає, що країна вже стала фігурою, але не великою.
Читайте також: Безрукова не здається без бою, НАБУ взялося за Умєрова.
Дивіться також:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.
Яка ваша реакція?






